Ognisko jest partnerem rodziny w kształtowaniu młodego człowieka.
Chcemy, aby wychowanek naszego Ogniska:

  • wszechstronnie się rozwijał,
  • realizował swoje pasje,
  • doskonalił sprawność ruchową i tężyznę fizyczną,
  • doskonalił swój talent w różnych dziedzinach,
  • wzbogacał swoją osobowość,
  • był wdrażany do respektowania określonych norm współżycia społecznego w zakresie kultury osobistej i postawy moralnej,
  • był odpowiedzialnym, obowiązkowym, otwartym, uczciwym, kulturalnym i szanującym innych ludzi.

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za realizację zadań wychowawczych i dążyć będziemy, aby nasze Ognisko cieszyło się uznaniem całego środowiska.

Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 2 to placówka atrakcyjnie organizująca wolny czas dzieciom i młodzieży oraz środowisku lokalnemu, przyjazna dziecku, wspierająca jego wszechstronny rozwój poprzez rozwijanie uzdolnień i zainteresowań, bezpieczna, dobrze wyposażona, zatrudniająca wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, bezpłatna, w pełni wykorzystująca swoje możliwości bazowe i kadrowe.

To miejsce czynnego wypoczynku, rozwijania sprawności ruchowej i kondycji fizycznej oraz doskonalenia wybranej dyscypliny sportu. Teren Ogniska jest wyposażony w nowoczesne, bezpieczne urządzenia zabawowo-rekreacyjne, zadbany i czysty.

Ognisko prowadzi działalność artystyczną i kulturalną z myślą o potrzebach dzieci i młodzieży.

„Zabawa jest naturalną potrzebą człowieka,
jak powietrze, jak pokarm.”

Henryk Jordan (ur. 23 lipca 1842 w Przemyślu, zm. 18 maja 1907 w Krakowie) – polski lekarz, społecznik, pionier wychowania fizycznego w Polsce. Od roku 1895 profesor ginekologii i położnictwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Znany głównie z zakładania ogrodów zabaw dla dzieci, tzw. ogródków jordanowskich.
Za cel stawiał sobie: Dawać zdrowie i radość poprzez gry w słońcu i na powietrzu.
Twierdził, że: Ciągle być poważnym i nieustannie pracować żaden człowiek nie zdoła. Zmęczone ciało wymaga odpoczynku, znużony umysł wymaga wytchnienia, a dusza pragnie wesołości, tego nastroju, który życie milszym nam czyni.
Największym i najbardziej zapisanym w historii dziełem Jordana było założenie na krakowskich Błoniach (na wzór amerykański) w 1889 pierwszego w Europie publicznego ogrodu zabaw i gier ruchowych dla dzieci do lat 15, który nazwano Parkiem Miejskim dra Henryka Jordana. Powstał on na terenach po wystawie przemysłowej. W ogrodzie tym mieściły się rozmaite urządzenia sportowe: basen, 12 boisk – każde o innym przeznaczeniu, ścieżki zdrowia i wiele innych. W ogrodzie Jordana można było ćwiczyć lekkoatletykę i gimnastykę. W parku znajdowały się także sale do zajęć w razie niepogody, prysznice, szatnie, magazyny, a od roku 1906 warsztaty do prac ręcznych i poletka doświadczalne. Była również „Mleczarnia” służąca dożywianiu dzieci. Jordan bezpośrednio uczestniczył w działalności Parku, organizując i bezpośrednio nadzorując podejmowane w nim działania. Z jego inicjatywy także postawiono tam 44 pomniki wybitnych Polaków, mające służyć – wraz z organizowanymi przy pomnikach przez Jordana pogadankami – edukacji patriotycznej dzieci i młodzieży. W 1914, po śmierci Jordana, postawiono w Parku także i jego pomnik.
Koncepcja ogrodu zabaw Jordana zdobyła wielkie uznanie nie tylko w Polsce. Zgodnie z hasłem, które szerzył dr Jordan – o wychowaniu zdrowego pokolenia Polaków – na wzór Parku Jordana, zaczęto otwierać podobne ogrody – zwane „ogrodami jordanowskimi” – w innych miastach galicyjskich, a wkrótce potem także w Warszawie, Płocku, Kaliszu, Lublinie, Katowicach. W 1928 powstało Towarzystwo Ogrodów Jordanowskich, które propagowało i wspierało zakładanie tego typu obiektów rekreacyjno-sportowych dla dzieci.

O nas

Play Video

We offer a High Quality Blend of Co-Curricular Activities, Sports and Academics.

Aliquam lorem ante, dapibus in, viverra quis, feugiat a, tellus. Phasellus viverra nulla ut metus varius laoreet. Aliquam lorem ante, dapibus in, viverra quis, feugiat a, tellus. Phasellus viverra nulla ut metus varius laoreet. Etiam ultricies nisi vel augue.